Menu

TEST

Archiwa

„Życie w słoiku” – Jack Mayer

Kto dzisiaj nie zna Ireny Sendler i jej dokonań z czasów II wojny światowej. Niestety nie zawsze była to tak znana i ceniona postać, gdyż zaraz po wojnie nikt praktycznie jej nie znał. Stan tego zmienił się w 1999 roku, za sprawą trzech amerykańskich nastolatek, a historię tę opowiada książka pod tytułem „Życie w słoiku”.

Jack Mayer, autor książki, opisuje w niej dokonania trzech nastolatek z niewielkiego miasteczka w Ameryce. To właśnie dzięki nim postać Ireny Sendler stała się znana w Polsce i na całym świecie. Bohaterki książki przygotowując projekt szkolny natrafiły na informacje o Pani Irenie, które podawały, że kobieta uratowała aż 2500 żydowskich dzieci podczas II wojny światowej. Zaskoczone tą informacją postanowiły dokładniej zapoznać się z historią życia Pani Sendler. W wyniku tego stworzyły krótką sztukę teatralną, którą zaczęły przedstawiać w wielu różnych miejscach. Zdobyły nawet za nią nagrodę, a dzięki częstym występom rozpropagowały postać Ireny Sendler. Ta historia opisana została w pierwszej części książki, bo druga została w całości poświęcona dokonaniom Ireny Sendler. Jest to opowieść o trudnych czasach, decyzjach i życiu w okupowanej Warszawie – o tym jak dokładnie musiała być zorganizowana każda z akcji ratowania żydowskich dzieci.

„Życie w słoiku” to wzruszająca książka, która ukazuje trud ratowania ludzkiego życia oraz wiarę w to, że dobro może istnieć pomimo złych czasów. Jest to książka przypominająca i dająca przykład bohaterskiego zachowania nie tylko Ireny Sendler, ale także wielu osób, które walczyły wraz z nią o życie żydowskich dzieci.

 

Copyright (c) 2012.