Menu

TEST

Archiwa

„Życie. Instrukcja obsługi” – Georges Perec

Dzieło literackie może być niezwykłą zagadką matematyczną, ale żeby takie stworzyć trzeba wykazać się ogromnym kunsztem literackim oraz pomysłowością. Takim niezwykłym dziełem literackim, a zarazem jedną z najważniejszych pozycji literackich II połowy XX wieku, jest powieść Georgesa Pereca pod tytułem „Życie. Instrukcja obsługi”.

Książka Georgesa Pereca jest z pozoru zbiorem historii, które dotyczą mieszkańców pewnej paryskiej kamienicy. Jednak te wszystkie historie są ze sobą powiązane, a co ważniejsze stworzone zgodnie z misternie wymyślonymi regułami, jakie mają rządzić powieścią. Otóż każde z pomieszczeń znajdujących się w kamienicy odpowiada określonemu polu z szachownicy, a więc rozmieszczenie to, to 10 mieszkań na 10. Autor konstruując swoją powieść porusza się zgodnie z ruchami konika szachowego, który na to samo pole nie wchodzi ponownie. Oprócz tego powieść jest bogata w aluzje literackie, cytaty oraz autor posłużył się wieloma pojęciami przez co powieść ma naprawdę wysoki poziom.

„Życie. Instrukcja obsługi” Georges Perec, to prawdziwe dzieło literackie, a każda z opisanych historii mogłaby stać się dobrym początkiem dla dużej powieści. Warto sięgnąć po tą książkę, ponieważ stanowi ona wyjątkową pozycję w literaturze światowej. Zdecydowanie warto przeczytać tą książkę, aby zobaczyć jak literatura może czerpać z innych dziedzin wiedzy.

Copyright (c) 2012.