Menu

TEST

Archiwa

“Zemsta yakuzy. Mroczne kulisy japońskiego półświatka” – Jake Adelstein

Książek o Japonii jest sporo, ale “Zemsta yakuzy. Mroczne kulisy japońskiego półświatka” należy do naprawdę nielicznych, których powstanie obarczone było sporym niebezpieczeństwem. Autorem książki jest Jake Adelstein, dziennikarz, który pracował w biurze prasowym tokijskiej policji.

Pisanie o morderstwach i przestępstwach nie jest sprawą prostą, tym bardziej jeśli można narazić się mafii. Tym bardziej niebezpieczne jest to, gdy opisuje się poczynania japońskiej mafii – yakuza. Należy ona do jednych z najbardziej groźnych ugrupowań, niezwykle bezwględnych i silnie zhierarchizowanej strukturze. Narkotyki to nie jedyna jej działalność, bo yakuza trudni się również handlem ludźmi, morderstwami, korupcją, przekrętami podatkowymi. Książka ta odkrywa tajemnice tej dobrze zorganizowanej grupy przestępczej, a przy okazji pokazuje jak to jest być dziennikarzem śledczym w Japonii. Dodatkowo ukazuje zwykłe codzienne życie obcokrajowca, gdzie na każdym kroku traktowany jest jako obcy.

“Zemsta yakuzy. Mroczne kulisy japońskiego półświatka” to książka wciągająca, tym bardziej że oparta tylko na faktach zebranych podczas 12-letniej pracy dziennikarskiej autora w Japonii. To też bardzo dobre kompendium wiedzy o życiu w Japonii. Dzięki  temu, że autor przeprowadza dogłębną analizę yakuzy oraz całego systemu sądowniczego w Japonii, książka ta uchodzi za naprawdę wartościową, a choć to literatura faktu, to nawet godna jest polecenia każdemu wielbicielowi kryminałów.

Copyright (c) 2012.