Menu

TEST

Archiwa

„Zelda. Wielka miłość F.Scotta Fitzgeralda” – Nancy Milford

Życie F. Scotta Fitzgeralda, to bardzo interesująca historia. W czasach sobie współczesnych był prawdziwą gwiazdą, można by rzec, że dzisiaj wręcz należałby wraz z żoną Zeldą do świata celebrytów. Wzbudzał zainteresowanie mediów, nie tylko ze względu na swoją twórczość, ale także i bardzo częste skandale.

„Zelda. Wielka miłość F.Scotta Fitzgeralda” to książka opisująca życie tego wielkiego amerykańskiego pisarza z perspektywy jego żony, która w owym czasie należała do wyjątkowych ikon swoich czasów. Wraz z mężem należeli do elity kulturalnej, ale również tworzyli dekadentyczne środowisko. Zelda była kobietą inteligentną i ekscentryczną. Często zachowywała się dziwnie, choć jej mąż uważał ją za osobę z wyjątkowym sposobem bycia, a zarazem stała się jego muzą i inspiracją do tworzenia postaci kobiecych w swojej twórczości. Niestety już w młodości potrafiła zachowywać się co najmniej dziwnie, co szybko okazało się, że była to zapowiedź jej choroby psychicznej. Życie z wrażliwym pisarzem przez niektórych uważane jest za przyczynę pogłębienia się jej stanu chorobowego, jak również nie służyły jej częste nocne imprezy. Życie Zeldy zakończyło się w szpitalu psychiatrycznym – zginęła w pożarze, który tam wybuchł.

Nancy Milford stworzyła bardzo ciekawą i wciągającą książkę biograficzną, choć wiele zawdzięczać należy samym jej bohaterom. Fitzgeraldowie okazali się niezwykle barwnymi postaciami, które tworzyły klimat lat 20-tych XX wieku. Zdecydowanie warto sięgnąć po tę książkę, ponieważ pod wieloma względami można zaliczyć ją do pozycji obowiązkowych do przeczytania.

Copyright (c) 2012.