Menu

TEST

Archiwa

„Zawsze piękne. Życie, śmierć i nadzieja w slumsach Bombaju” – Katherine Boo

Życie w biedzie, a blisko wielkiego bogactwa, to obraz prawdziwych Indii. Bardzo dokładnie przedstawiła takie życie Katherine Boo w swojej książce, pt.: „Zawsze piękne. Życie, śmierć i nadzieja w slumsach Bombaju”.

Książka ta pokazuje prawdziwe życie w slumsach Bombaju, gdzie żyje się bardzo ciężko i dodatkowo tuż obok wielkiego bogactwa. Autorka przedstawia życie swoich rozmówców, którymi są Abdula, Asza, Mandżu oraz Kalu. To tylko nieliczni z bohaterów tej książki, ponieważ autorka przedstawia jeszcze historie wielu innych ludzi, a oprócz tego w bardzo dokładny sposób warunki w jakich żyją kontrastując to z ich marzeniami. Autorka doskonale wie o czym pisze, ponieważ sama w Annawadi spędziła aż 3 lata, poznając wszystkie blaski i cienie tego miejsca. Indie pokazane z perspektywy slumsów wcale nie są atrakcyjne, ani takie bajeczne, jak produkcje wykreowane w Bollywood. Dopiero po przeczytaniu tej książki dokładnie widać jak wygląda tam życie i jak ciężko jest przeżyć. Oprócz tego chyba nigdzie na świecie nie ma tak wielkich skrajności, jak właśnie w Indiach.

„Zawsze piękne. Życie, śmierć i nadzieja w slumsach Bombaju”, to książka ukazująca prawdziwe Indie. To przede wszystkim opowieść o tym ile może znaczyć człowiek i jego życie. To również opowieść o marzeniach, które tak trudno zrealizować we wszechogarniającej biedzie i beznadziei. Książka ta nie należy do łatwych i przyjemnych, ale warto po nią sięgnąć, aby przekonać się jak jest naprawdę. Warto wiedzieć, że Indie widziane w katalogach biur podróży lub na filmach, mają naprawdę mało wspólnego z rzeczywistością.

Copyright (c) 2012.