Jednych historia wynosi na piedestał, a innych, mimo ich wielkiego poświęcenia, niedocenia oraz okrywa niesławą. Do takich postaci historycznych zaliczyć można Katarzynę Medycejską. Historia sprawiła, że jest ona postrzegana jako czarny charakter w historii Francji, co jest w sporej mierze i tak uzasadnione.
W książce „Wyznania Katarzyny Medycejskiej” C.W.Gortner przedstawia królową Francji, jako kobietę, która dla dobra rodziny zdecydowała się podjąć bezwzględną walkę o władzę. Ale to nie jest jedyne jej oblicze, ponieważ równocześnie została przedstawiona jako kobieta, zdradzana i poniżana żona. Historia zna ją z bycia krwawą królową, odpowiedzialną za rzeź hugenotów i osobę, która potrafiła podjąć bezwzględne działania w obronie kraju.
Jest to także kobieta, która nie miała łatwego i przyjemnego życia. Jako sierota- bardzo wcześnie, bo już w wieku 14 lat, została wydana za mąż, za Henryka de Valois. Szczerze i serdecznie kochała swojego męża, ale niestety bez wzajemności. Została poniżana i bez wpływu na dworze francuskim, na którym w zasadzie rządziła kochanka Henryka, która była także jego największą życiową miłością. W obliczu takiej sytuacji wybrała drogę poświęcenia wobec kraju oraz podejmowała działania, zapewniające władzę jej synom. Była to osoba o silnym charakterze, interesowała się okultyzmem oraz wierzyła w nadprzyrodzone i tajemne siły. Była protektorką astrologów, szczególnie doceniając działania Nostradamusa.
Jest to książka, która przedstawia trudne życie jednej z najbardziej krwawych władczyń od strony jej dnia codziennego. Jest to także doskonały opis ówczesnego życia oraz panujących zwyczajów.