Menu

TEST

Archiwa

„Wyznaję” – Jaume Cabre

Jest niewiele książek, które pozostają w naszym życiu już do końca. Z pewnością do nich zaliczyć trzeba jak dotąd jedyną z przetłumaczonych książek Jaume Cabre „Wyznaję”. Należy ona do literatury wysokiej, której wartość jest nie do przecenienia, tak jak wysoki warsztat literacki tego pisarza.

„Wyznaję” to książka, która porusza wiele istotnych życiowych kwestii. Jest to opowieść o tym, jak dorastał osamotnioniony chłopiec, zmuszony do zmierzenia się z rodzinnymi tajemnicami. Te rodzinne sprawy będą dobrym pomostem w wędrówce po dość mrocznych dziejach hiszpańskiej inkwizycji, a nawet wśród wydarzeń, które są świadczą o ogromnej porażce dwudziestowiecznej Europy. Wszystkie te wątki są doskonale połączone ze sobą, co stanowi o wielkim kunszcie literackim autora. Czytając „Wyznaję” można natknąć się na liczne zabiegi stylistyczne, które dodają wartości książce, jak również wprowadzają nieco niedomówień, zmuszających do głębszych przemyśleń. Ta książka właściwie została napisana po to, aby ją analizować i poznać samego siebie, jak również by ocenić swoje życie. Lektura tej książki wymaga od czytelnika sporej dojrzałości, ale tak naprawdę warto ją czytać na każdym etapie swojego życia, aby analizować różne kwestie patrząc na nie z różnych punktów widzenia.

Jaume Cabre stworzył książkę, która zdecydowanie należy do ważnych intelektualnych lektur, które zmuszają czytelnika do przemyśleń. Są to ważne przemyślenia, ponieważ na różnym etapie swojego życia można doszukać się w sobie czegoś nowego. Warto po tą książkę sięgnąć, aby poznać lepiej otaczającą nas rzeczywistość, jak i to, że świat, a przede wszystkim ludzie niestety są pełni najgorszych cech. Dzięki tej pozycji łatwiej można to wszystko pojąć.

Copyright (c) 2012.