Menu

TEST

Archiwa

„Witaj, smutku” – Françoise Sagan

Nigdy nic nie jest tylko białe lub tylko czarne, a tym bardziej nie da się tak sklasyfikować bohaterów powieści „Witaj, smutku” autorstwa francuskiej pisarki François Sagan.

„Witaj, smutku” to powieść, której fabuła rozgrywa się na Riwierze Francuskiej, gdzie panują wręcz rajskie warunki do odpoczynku. Nic dziwnego, że opisy krajobrazu oraz warunków tam panujących podczas lata, sprawia, że można poczuć je tak, jakby się tam było. Oprócz tego wbrew pozorom temat powieści nie jest tak błahy jakby mogło się to wydawać, a to wszystko za sprawą doskonałej konstrukcji charakterologicznej występujących w książce bohaterów. Tutaj trudno powiedzieć co jest co, ponieważ panuje wiele niedomówień oraz dwuznaczności, więc czytelnik musi sam dochodzić do tego, co się tak naprawdę kryje za tymi niedomówieniami. W książce występuje niewielka liczba bohaterów, ale za to powiązania między nimi i ich relacje są świetnie przedstawione przez autora, który zadbał także o to, aby fabuła stała się bardzo dokładnie uknutą intrygą.

„Witaj, smutku” François Sagan, to powieść którą dobrze się czyta. Porusza ona pewne dylematy moralne związane z miłością i zdradą, jak również ukazuje zagubienie młodej dziewczyny, która chce zostać na zawsze oczkiem w głowie swojego ojca, stale zakochującego się i romansującego z różnymi kobietami. Warto sięgnąć po tę książkę, chociażby ze względu na to, aby poczuć atmosferę lat 50-tych ubiegłego wieku.

Copyright (c) 2012.