Menu

TEST

Archiwa

„Wielki Gatsby” – Francis Scott Fitzgerald

Wśród klasyki literatury „Wielki Gatsby” Francisa Scotta zajmuje bardzo ważne miejsce. Jest to książka, która należy do kanonu literatury amerykańskiej, ale bardziej światli czytelnicy, po prostu muszą po nią sięgnąć.

„Wielki Gatsby”, to książka ukazująca rzeczywistość lat 30-tych XX wieku. Fabuła jest tak skonstruowana, że doskonale przedstawia schyłek jeszcze dekadenckiego życia, ale przede wszystkim ukazuje to, w jaki sposób żyli prominenci i przemysłowcy szybko wtedy rozwijającej się Ameryki. W książce historię wielkiego Gatsby`ego opowiada Nick Carraway, młody mężczyzna, który chce w Nowym Jorku zrobić karierę w zawodzie maklera. Jest sąsiadem tytułowego Gatsby`ego, znanego wśród elity człowieka, który zbił fortunę przez 5 lat. To właśnie u niego odbywają się najlepsze imprezy, które mają ogromne znaczenie w świecie wpływowych ludzi. Pewnego dnia właśnie na taką wieczorną imprezę został zaproszony także Nick Carraway, co budzi u niego spore zaskoczenie. Od tego spotkania w dość krótkim czasie stał się on przyjacielem Gatsby`ego, ale to nie jest przyjaźń prawdziwa. Jest raczej elementem przemyślnego planu, który przyświecał Gatsby`emu, od samego początku jego gromadzenia majątku. To wszystko Gatsby osiągał po to, aby stać się odpowiednim kandydatem dla kobiety, którą pokochał dawno temu. Nick to tylko element układanki, która ma go do niej doprowadzić.

Książka ta, to klasyka, ale posiada wiele analogii do współczesnego świata. Dzisiaj też liczy się bardziej zarabianie pieniędzy niż przyjaźń, czy też dążenie do celu za wszelką cenę. Warto po tą książkę sięgnąć, ponieważ stanowi doskonały opis amerykańskiej klasy wyższej – jej sposobu życia i mentalności. Książka ta zdecydowanie jest godna polecenia.

Copyright (c) 2012.