Menu

TEST

Archiwa

„Wallenrod” – Marcin Wolski

Powieść historyczna nie zawsze musi odzwierciedlać wydarzenia, które miały miejsce w rzeczywistości. Historia może mieć także swoją alternatywną wersję, co w znakomity sposób pokazał Marcin Wolski w swojej książce pod tytułem „Wallendrod”.

Z pewnością każdy nie raz zastanawiał się nad tym, co by było gdyby? To pytanie zadał sobie również autor „Wallenroda”, który stworzył alternatywną historię Polski. Fabuła powieści osadzona jest w czasach II wojny światowej, a tak naprawdę wszystko rozpoczyna się w 1935 roku, kiedy to Polska i Niemcy zawarły sojusz. Brzmi to niewiarygodnie, ale właśnie tak według autora mogły potoczyć się losy Polski. Cudem uratowany Marszałek Piłsudski istotnie miał wpływać na poczynania III Rzeszy, niejednokrotnie studząc zapał Kanclerza albo istotnie zmieniając kierunek jego poczynań. Wszelkie wydarzenia, mające miejsce w powieści są niezwykle realnie opisane, a to za sprawą wprowadzenia- w zasadzie najważniejszej bohaterki powieści, którą jest Helena Wichman – szpieg, relacjonujący wszelkie poczynania kancelarii III Rzeszy.

Ta nietypowa zabawa historią zaowocowała fantastyczną powieścią, którą czyta się bardzo szybko, a co ważniejsze zmusza ona czytelnika do refleksji. Dzięki niej można złapać oddech od dnia codziennego i zastanowić się, jak mogłyby wyglądać losy Polski, gdyby wiele zdarzeń potoczyło się inaczej.

Copyright (c) 2012.