Menu

TEST

Archiwa

„Upadek gigantów. Tom 1”, „Zima świata. Tom 2” – Ken Follett

Dobrym źródłem inspiracji dla fikcji literackiej jest początek XX wieku. Wydarzenia związane z II wojną światową pasjonują wiele osób, dlatego też ta tematyka przyciąga bardzo wiele czytelników, tym bardziej że pozycje książkowe są warte przeczytania.

Tak też jest w przypadku książek wydanych przez Kena Folletta, który akcję powieści osadza w czasach I i II wojny światowej. Dotąd zostały wydane dwa tomy, którymi są „Upadek gigantów” oraz „Zima świata”. Powieści te wykorzystują fakty historyczne, ale zaznaczyć należy że są one dostosowywane do potrzeb fabuły. Książki opowiadają o perypetiach, które przytrafiają się pięciu rodzinom: amerykańskiej, niemieckiej, rosyjskiej, angielskiej i walijskiej. Tom pierwszy dotyczy wydarzeń związanych z I wojną światową, rewolucji październikowej oraz pokazuje jak powstał ruch sufrażystek, z kolei Tom II dotyczy wydarzeń z 1933 roku, kiedy to w Niemczech do władzy dochodzi Hitler, a akty przemocy wobec Żydów i politycznych przeciwników nazistów znacznie przybierają na sile, co przekłada się na losy kilku rodzin. Oprócz tego rozwijanych jest wiele wątków, które splatają ze sobą losy bohaterów.

W planach autora jest wydanie trzeciego tomu, który będzie kończyć powieść. Obie książki czyta się przyjemnie, a dzięki stworzeniu charakterystycznych i barwnych postaci, powieść staje się pasjonująca. Przeplatające się wątki sprawiają, że fabuła jest wartka, a momentami nawet trzyma w napięciu. „Upadek gigantów” oraz „Zima świata” to pozycje godne polecenia, które doskonale nadają się do czytania podczas długich jesiennych wieczorów.

Copyright (c) 2012.