Menu

TEST

Archiwa

„Toskańska róża” – Alexandra Belinda

Powieść z historycznym tłem, to bardzo ciekawa lektura, tym bardziej, jeśli jej fabuła jest naprawdę wciągająca. Jeśli chce się sięgnąć po właśnie taką książkę, to warto wybrać powieść pod tytułem „Toskańska róża”, której autorką jest Alexandra Belinda.

Pierwsze ważne dla powieści wydarzenia mają miejsce we Florencji, podczas roku 1914. Fabuła rozpoczyna się w klasztorze Santo Spirito, kiedy to całkowicie niespodziewanie zjawia się z zawiniątkiem, w którym znajduje się mała dziewczynka. Chce dziecko zostawić w klasztorze, aby siostry zakonne zajęły się jej wychowaniem. W pieluszce dziewczynki ukryty jest srebrny kluczyk, mający stać się talizmanem dziecka, jak również wskazówką do rozwiązania zagadki pochodzenia dziecka. Tym porzuconym niemowlakiem była Rosa Bellocchi, która po uzyskaniu wykształcenia staje się guwernantką i rozpoczyna pracę w domu markiza Scarfiottiego i jego żony, kobiety nieobliczalnej i nieprzyjemnej w kontakcie. Dodatkowo mieszkańcy tego domu skrywają wiele tajemnic, a większość z nich należy do niezwykle mrocznych. Rosa niektóre z nich stara się zgłębić dzięki swoim zdolnościom parapsychicznym, ale z drugiej strony obawia się konsekwencji tego. W tym samym czasie zaczynają się brutalne panowanie Benita Mussoliniego, który sympatyzuje z faszystami. Aby wzmocnić swoje rządy dyktator wiele przeciwników skazuje wyrokami na pobyty w więzieniach, do którego również trafia Rosa. Powodem są fałszywe oskarżenia markizy Scarfiotti o pomoc Rosy w aborcji, w wyniku której zmarła dziewczyna.  Podczas pobytu w więzieniu Rosa została ciężko doświadczona, ponieważ stała się ofiarą gwałtu, z którego rodzi się jej córka. Po wyjściu z więzienia zaczyna działać w organizacji antyfaszystowskiej i rozpoczyna poszukiwania swoich rodziców.

Książka jest wciągająca, ponieważ sporo się w niej dzieje. Jest też napisana przyjemnym językiem, który ułatwia czytanie. Dzięki temu, że fabuła została osadzona w realiach historycznych, zdecydowanie zyskuje na wartości. Jest to książka godna polecenia.

Copyright (c) 2012.