Menu

TEST

Archiwa

„To, co zostało” – Jodi Picoult

Literatura jest nie tylko po to, aby dawać rozrywkę. Jest też po to, aby poruszać różne problemy i szukać rozwiązań poprzez opowiadanie różnych historii. Właśnie takie są książki Jodi Picoult, amerykańskiej pisarki, która w fabule swoich książek umieszcza ważne problemy, z którymi czytelnik ma okazję się zmierzyć, czytając jej książki.

„To, co zostało” to książka, która porusza kontrowersyjny temat. Bohaterem tej książki jest Josef Weber, niezwykle sympatyczny starszy pan, którego uwielbiają wszyscy mieszkańcy niewielkiego miasteczka. Pana Webera poznajemy jako emerytowanego nauczyciela, proszącego młodą dziewczynę Sage Singer, starającą się poradzić sobie ze śmiercią swojej matki o przysługę. Prosi ją, aby pomogła mu umrzeć. Przy tym zdradza jej swoją największą tajemnicę życia, a mianowicie, że w młodości był nazistowskim strażnikiem. Sprawa jest skomplikowana, ponieważ babcia bohaterki przeżyła Holocaust, więc Sage znalazła się w naprawdę trudnej sytuacji. Czy wykaże się ona miłosierdziem i pomoże mu odejść, skoro przez resztę życia był dobrym człowiekiem, czy też mordując starszego pana przypadkiem nie wymierzy mu sprawiedliwości? Czy ma w ogóle do tego prawo?

Tak, jak większość książek Jodi Picoult, „To, co zostało” potrafi trzymać w napięciu. Książka ta posiada wciągającą fabułę, a autorka doskonale łączy losy bohaterów – te współczesne, z tymi z przeszłości. Dodatkowo temat książki nie należy do łatwych, ani prostych, ale autorka doskonale sobie z nim radzi, zmuszając czytelnika do zajęcia swojego osobistego stanowiska.

Copyright (c) 2012.