Menu

TEST

Archiwa

„Szaleństwo psychiatry” – Jehudit Hendel

Niewiele jest dobrych książek, w których autor porusza problemy natury psychologicznej. Dobra  analiza psychologiczna poczynań bohatera, to również wielkie wyzwanie dla autora. Książką, w której doskonale udało się to zrealizować, jest„Szaleństwo psychiatry”, izraelskiej pisarki Jehudit Hendel.

Książka ta opowiada o losach dość neurotycznego lekarza psychiatry, Elchanana Gila. Nie potrafi on sobie poradzić ze wspomnieniami z przeszłości, które coraz bardziej mu doskwierają i męczą. Przyjaciel Elchanana namawia go, aby przeprowadził się do mieszkania, znajdującego się tuż obok. Tak też bohater postępuje. Odtąd psychiatra uczestniczy w codziennym życiu swojego przyjaciela i jego atrakcyjnej żony. Po niespodziewanej śmierci w wypadku przyjaciela, Elchanan zajmuje jego miejsce. Związał się z żoną zmarłego przyjaciela i niedługo po tym oczekuje przyjścia na świat swojego pierwszego dziecka. Problemem okazuje się wybór imienia dla dziecka, gdyż ma ono otrzymać je po zmarłym przyjacielu, na co nalega żona Elchanana. Odtąd psychiatra będzie zadręczał się pytaniami o cel takiej decyzji podjętej przez żonę. Zadręczać go będzie pytanie, czy przypadkiem nie jest to wynik tego, że najważniejszym w jej życiu był jego zmarły przyjaciel.

„Szaleństwo psychiatry” to książka, w której autorka doskonale przedstawia neurotyczny charakter głównego bohatera oraz jego stany lękowe, w które sam się wprowadza. Bardzo szybko można przekonać się o tym, że główny bohater cierpi na depresję, a zlekceważenie jej ważnych symptomów może doprowadzić do katastrofy. Książka „Szaleństwo psychiatry” to intrygująca pozycja, w której autorka doskonale buduje obraz psychiki głównego bohatera wraz z ukazaniem motywacji jego działań.

Copyright (c) 2012.