Menu

TEST

Archiwa

„Słodko-gorzko ojczyzna. Raport z serca Turcji” – Necla Kelek

Praktycznie każdy Europejczyk ma iście orientalne wyobrażenie o Turcji. Jest to miejsce owiane tajemnica, odmienne pod każdym względem, ale czy nadal można żyć wyobrażeniami stworzonymi przez dawne relacje podróżników. Z tym wszystkim rozlicza się Necla Kelek, autorka reportażu  „Słodko-gorzko ojczyzna. Raport z serca turcji”.

Autorka posiada tureckie korzenie, dlatego też jej reportaż jest poważnym źródłem wiedzy o współczesnym życiu w Turcji. Nowoczesny i postępowy Stambuł, to jednak nie cała Turcja, ponieważ głąb kraju nadal żyje zgodnie z tradycją i religią. W książce autorka bardzo dokładnie analizuje przemiany jakie zachodzą w Turcji i sama podkreśla, że kraj ten nie jest jeszcze gotowy na wejście w struktury Unii Europejskiej. Jej ocena jest bardzo krytyczna, ale sama podkreśla, że dopóki będzie przebiegać islamizacja, dotąd Turcja nie będzie gotowa na demokrację i zmiany z nią związane. Oprócz tego jawnie krytykuje ona islam i rodziny bezkrytycznie żyjące w zgodzie z tą religią. Dodatkowo porusza niezwykle delikatny problem, którym jest pozycja kobiety w krajach islamskich.

„Słodko-gorzko ojczyzna. Raport z serca turcji” to doskonała książka, która pokazuje dzisiejszą Turcję. To krytyczne spojrzenie na kraj, który nie dojrzał do tego, aby otworzyć się na Europę i jej kulturę. To również kraj, który nie respektuje równouprawnienia, choć zostało ono nadane prawem już dawno. Reportaż Necli Kelek to ukazanie rzeczywistości taką, jaką jest, choć jest to nie do przyjęcia dla wielu Turków.

Copyright (c) 2012.