Menu

TEST

Archiwa

„Ślad na piasku” – Zoe Ferris

Życie kobiety w krajach muzułmańskich znacząco odbiega od tego, jakie może ona wieść na zachodzie. Wynika to z religii i tradycji, które wprowadzają ogromne ograniczenia, przez które kobieta staje się własnością mężczyzny. Doskonale te realia przedstawia Zoe Ferris w swojej książce „Ślad na piasku”.

Książka posiada ciekawą kryminalną fabułę, która jest motywem do ukazania prawdziwego życia kobiety w Arabii Saudyjskiej.  Cała historia koncentruje się na szesnastoletniej dziewczynie o imieniu Nuf asz, która niespodziewanie znika z domu, tym bardziej że jest to rezydencja, w której nie brakuje luksusów. Zniknięcie jest o tyle dziwne, że ma miejsce na krótko przed jej ślubem. Jej bogata i wpływowa rodzina rozpoczyna poszukiwania, w których wyniku odnalezione jest ciało dziewczyny. Wszystko wskazuje na to, że utonęła, ale dziwne ślady na rękach nie dają spokoju jednemu z jej braci. To właśnie on będzie się starał za wszelką cenę odkryć prawdę o zniknięciu i śmierci dziewczyny. W zdobywaniu dowodów pomaga mu jego przyszła żona – laborantka z biura lekarza sądowego. Szybko okazuje się, że dziewczyna chciała uciec do USA, a miał w tym pomóc jej opiekun Mohammad i Amerykanin Eric. Dlaczego ucieczka zakończyła się śmiercią dziewczyny, tego już czytelnicy muszą dowiedzieć się z książki.

Jest to pozycja interesująca z uwagi na kulturę i realia, w których rozgrywa się cała akcja książki. Przy okazji wątku kryminalnego można wiele dowiedzieć się o Arabii Saudyjskiej, jak również poznać kulisy życia bardzo bogatych i znamienitych rodów. Książkę tę warto przeczytać także ze względu na jej wartość literacką. Jest dobrze napisana i czyta się ją naprawdę szybko.

Copyright (c) 2012.