Menu

TEST

Archiwa

„Portret Doriana Graya” – Oscar Wilde

Literatura klasyczna posiada wiele dzieł, które nadal są niezwykle aktualne i nie tracą niczego ze swojej dogłębnej analizy rzeczywistości. Okazuje się, że natura człowieka pozostaje taka sama, to tylko rzeczywistość się zmienia. Najlepiej ukazuje to powieść Oscara Wilde`a pod tytułem „Portret Doriana Graya”.

Główny bohater powieści, czyli tytułowy Dorian, to młody człowiek, który należy do ludzi przepełnionych próżnością, którzy do tego nie wyznają żadnych wartości. Dlatego też tak łatwo daje się on zmanipulować lordowi Henremu Wottonowi, który sprawia, że jego najgorsze cechy charakteru jeszcze bardziej się nasilają. Dorian niezwykle pragnął pozostać wiecznie młodym. Wypowiadając swoje pragnienia przy swoim oportrecie, urealnia je, bo to właśnie obraz ma pokazywać jego prawdziwy stan, gdy on tym czasem naprawdę zostanie stale młody. W powieści Oscar Wilde doskonale przedstawił ówczesne społeczeństwo, które przeraża, ponieważ ceni tylko młodość i urodę. Poza tym nic kompletnie dla ogółu się nie liczy. Młodość i uroda daje im wiele, ponieważ jest to to, co pozwala im zdobyć wszystko czego pragną.

Powieść ta jest niezwykle pouczająca. Dokładnie przedstawia stadia nabywania niezależności przez jednostkę oraz kształtowania się jej indywidualności. Poruszany jest w niej także odwieczny problem sensu życia oraz wybrania tej właściwej dla siebie drogi. Powieść ta zawiera również morał, który mówi, że w życiu należy przede wszystkim kierować się prostotą i uczciwością. Do dziś powieść ta jest chętnie czytana, bo to prawdziwa literatura wnosząca wiele do życia, poruszając nadal aktualne problemy.

Copyright (c) 2012.