Menu

TEST

Archiwa

„Polski hydraulik i inne opowieści ze Szwecji” – Maciej Zaremba Bielawski

Nie trzeba wszędzie być osobiście, aby poznać mentalność innych narodów. Wystarczy wybrać się w literacką podróż z odpowiednią książką, aby poznawać świat i mieć o nim swoje niezależne zdanie. Dzięki książce Macieja Zaremby Bielawskiego bez ruszania się z domu można zgłębić kulturę i mentalność Szwedów, co okazuje się być bardzo interesującym zajęciem.

„Polski hydraulik i inne opowieści ze Szwecji” to książka, którą stanowią reportaże, ukazujące prawdziwe oblicze Szwecji i Szwedów. Nadal postrzegamy ten kraj jako niezwykle atrakcyjny, postępowy oraz jako miejsce najczystsze na Ziemi. Wraz z tymi wyobrażeniami ucieka nam prawdziwe oblicze Szwecji, w której panuje nadmierny formalizm, zbytnia opiekuńczość państwa, które zbyt silnie wchodzi w życie swoich mieszkańców. To też opowieść o absurdach, które wydawać by się mogło, że nie mogą wydarzyć się w takim kraju jak Szwecja. Przede wszystkim w Szwecji każdy robi to, co do niego należy i nic ponad to, więc nie ma co liczyć na zachowania wykraczające poza zakres swoich obowiązków. Jeśli ktoś łamie te schematy raczej przez Szwedów nie będzie lubiany, a na pewno może to spowodować konflikty.

Z książki Macieja Zaremby wyłania się Szwecja, jakiej nie znamy. Wydawałoby się, że to właśnie Szwecja jest krajem praworządnym i dbającym o swoich obywateli, otóż okazuje się, że tu również korupcja i niesprawiedliwość jest zjawiskiem bardzo dobrze znanym. Oprócz tego w Szwecji nasila się zjawisko nietolerancji skierowane do obcokrajowców, co dodatkowo przedstawia Szwedów w złym świetle. Dzięki książce Macieja Zaremby wyraźnie widać, że nie ma kraju idealnego, gdzie żyje się spokojnie i bezproblemowo, a absurdy zdarzają się wszędzie.

Copyright (c) 2012.