Menu

TEST

Archiwa

„Pięćdziesiąt twarzy Greya” – E.L. James

Bestsellery książkowe raz są dobre, a raz przeciętne, a nawet budzące wiele kontrowersji. Tak też jest w przypadku książki, która cieszy się ogromną popularnością, choć z prawdziwą literaturą nie ma zbyt wiele wspólnego.

„Pięćdziesiąt twarzy Greya”, autorstwa E.L. James należy do literatury popularnej, a więc nie można powiedzieć, że stanowi wybitną i godną polecenia książkę. Jest przeciętna, a jej fenomenem jest raczej nie fabuła, ani język, ale jedynie erotyka, której w książce nie brakuje. Cała fabuła sprowadza się do tego, że główna bohaterka ma za zadanie przeprowadzić wywiad z bogatym finansistom, gdzie pomiędzy nimi dochodzi do skomplikowanych relacji. Popularność książka zdobyła dzięki wątkom erotycznym, które można uznać wręcz za obsceniczne, a nawet pornograficzne. Autorka poprzez taką koncepcję na książkę chciała pokazać, że stały kontakt fizyczny może doprowadzić do głębszego uczucia, a nawet do zakochania się.

Książka ta budzi wiele kontrowersji, które powodują, że jedni książkę uznają za udaną, a drudzy nawet nie chcą jej czytać. Ze względu na ogromną popularność autorka planuje kolejne części. Jeśli przyjrzeć się historii romansu, to książka ta może zapoczątkować nowy nurt w literaturze, co niekoniecznie może dobrze wpłynąć na literaturę.

Copyright (c) 2012.