Menu

TEST

Archiwa

„Piaskowa Góra” – Joanna Bator

Codzienne obserwacje życia mogą przynieść wiele bardzo interesujących spostrzeżeń. Taką obserwatorką jest Joanna Bator, która w książce pod tytułem „Piaskowa Góra” przedstawia obraz społeczeństwa z początku lat 70-tych.

„Piaskowa Góra” to świetna socjologiczna obserwacja, dzięki której widać dokładnie jak wyglądało życie na wtedy dopiero co pobudowanym osiedlu w Wałbrzychu. Książka rozpoczyna się od przyjazdu do Wałbrzycha młodej kobiety Jadzi Maślak, która wychowała się w małej wiosce pod Skierniewicami. Już na dworcu spotyka Stefana Chmurę, w którym zakochuje się praktycznie z miejsca. Szybko biorą ślub i zamieszkują na nowym osiedlu, czyli Piaskowej Górze. To właśnie tutaj codzienność przynosi różne historie, które przedstawia w swojej książce autorka, przyglądając się ludziom i ich poczynaniom. Spostrzeżenia Joanny Bator są niezwykle trafne, które ukazują mentalność Polaków oraz nasze podejście do życia.

Książka Joanny Bator to pozycja, w której autorka pokazuje jakim społeczeństwem byliśmy i jak się zmieniliśmy podczas czasów zmiany ustroju i wdrażania kapitalizmu. To też rozrachunek z poglądami i stereotypami, które niejednokrotnie autorka piętnuje. Jest to pozycja, po którą warto sięgnąć, bo doskonała narracja wciąga w niejednokrotnie wartki bieg wydarzeń, od których nie można się oderwać, ani na chwilę.

Copyright (c) 2012.