Okres II wojny światowej to niezwykle traumatyczny wycinek życia dla wielu ludzi. Chcąc poznać najczarniejszą rzeczywistość z czasów wojny, warto sięgnąć po książkę Zofii Posmysz, noszącą tytuł „Pasażerka”.
Lektura tej książki to prawdziwa podróż poprzez wspomnienia związane z pobytem w obozie koncentracyjnym. Zaskakująca jest tutaj perspektywa, z której opowiada o obozie bohaterka książki. W zasadzie bohaterki są dwie, bo jest to Lisa esesmanka, która pilnowała więźniarek w Auschwitz oraz Marta, dziewczyna, która trafiła do obozu. Fabuła książki rozpoczyna się od opisu podróży statkiem, na którym spotykają się obie kobiety. Jest to trudne spotkanie, gdyż jest to poniekąd spotkanie kata i ofiary. Na początku kobiety natknęły się na siebie i rozpoznały, ale z czasem zostaną zmuszone do zmierzenia się ze sobą, swoją przeszłością oraz wspomnieniami. Tutaj nie ma jednoznacznych postaw, bo pojawiają się wyrzuty sumienia, zagubienie oraz strach. Już na podstawie tych przesłanek zdecydowanie widać, że nie można dokonywać ocen zachowania człowieka, jeśli nie zna się wszystkich okoliczności, które wpływają na jego postępowanie.
Książka Zofii Posmysz jest lekturą niezwykle wciągającą, ale również trudną, która zmusza do refleksji i zmierzenia się z trudnym tematem, jakim są obozy koncentracyjne. Zdecydowanie jest to książka, która zapada w pamięć i zmusza do przemyśleń. To inne spojrzenie na oprawców powoduje, że zaczynamy patrzeć szerzej i więcej widzieć.