Czy szaleństwo to element wojny? Zdecydowanie tak, bo do takich wniosków można dojść po przeczytaniu książki amerykańskiego pisarza Josepha Hellera pod tytułem „Paragraf 22”.
Fabuła książki toczy się podczas II wojny światowej, gdzie to oddział amerykańskich bombardierów stacjonuje na niewielkiej włoskiej wyspie. Głównym bohaterem jest Yossarian żołnierz, który chce za wszelką cenę wymigać się od lotów bojowych. Przyjął taktykę udawania wariata, ale niestety okazuje się, że jest z tym problem, gdyż większość osób z jego otoczenia okazuje się być szaleńcami. Dodatkową przeszkodą w udowodnieniu swojej choroby psychicznej jest także tytułowy „Paragraf 22”. Niby pozwala w trybie natychmiastowym przejść do cywila na własną prośbę, ale wtedy trzeba podać przyczynę, a tą może być w tym przypadku tylko choroba psychiczna. Jednak, jeśli żołnierz prosi o przeniesienie, to oznacza, że jednak jest zdrowy, ponieważ jest w stanie dostrzec zagrożenie swojego życia, a przede wszystkim jest tego świadomy. W takim przypadku nie traktuje się go jako zdrowego i może pozostać na służbie. Książka ta to niezłe pomieszanie absurdu, czarnego humoru oraz mądrych, choć gorzkich rozważań o sensie wojny.
„Paragraf 22” to książka, która należy do światowych bestsellerów i porusza stale aktualny problem. To też bardzo przyjemna lektura, która wciąga przez to, że stale coś się dzieje. Pomysły bohaterów są często absurdalne, a sam autor zmusza nas do zastanowienia się nad tym, czym tak naprawdę jest patriotyzm. Pozycja ta zdecydowanie jest godna polecenia i koniecznie trzeba ją przeczytać.