Menu

TEST

Archiwa

“Ocalone z Titanica” – Kate Alcott

O Titanicu słyszał każdy, dlatego tym bardziej warto sięgnąć po książkę Kate Alcott. Jest to powieść obyczajowa, łącząca również elementy literatury faktu, która opowiada o przebiegu wydarzeń w momencie trwania tej największej z dotychczasowych  katastrof statków pasażerskich.

W książce “Ocalone z Titanica” autorka skupiła się na przedstawieniu postaci, które znajdowały się na statku w dniu katastrofy oraz na tym, co działo się później. Jest to także opowieść o tym, jak wywróciło się życie do góry nogami ludzi, którzy przeżyli tę katastrofę. Po dotarciu na stały ląd już nic dla nich nie będzie takie jak dawniej. Autorka ukazuje ówczesne podziały klasowe, życie wyższych sfer wraz z luksusem jakim opływają, aż po sytuację polityczno-społeczną ówczesnej Ameryki. W dużej mierze jest w powieści także przedstawiony ruch sufrażystek, który w podobnym czasie się rodził i zyskiwał coraz większe poparcie. Główną bohaterką powieści jest młoda dziewczyna Tess, która pasjonuje się projektowaniem ubrań i ich szyciem. Niestety jej dotychczasowe życie nie pozwala realizować jej swoich pasji, więc dziewczyna postanawia wyruszyć do Ameryki. Nagle nadarza się wielka okazja – w ostatnim momencie decyduje się zatrudnić u Lucille Duff- Gordon, czyli u byłej brytyjskiej projektantki mody, jako pokojówka i towarzyszka podróży. Z katastrofy udaje jej się wyjść cało, gdyż jej pracodawczyni zabiera ją do swojej łódki ratunkowej, ale niestety nie ratuje nikogo więcej.

“Ocalone z Titanica” to powieść niezwykle wciągająca, bo autorka w sposób niezwykle atrakcyjny opisuje ówczesną rzeczywistość, jak i zachowania ludzi, którzy próbują walczyć o swoje życie. Książka Kate Alcott jest pozycją zdecydowanie godną przeczytania oraz polecenia.

Copyright (c) 2012.