Szwecja stała się ostatnio krajem, gdzie powstaje najwięcej powieści kryminalnych. Wśród kolejnych debiutów literackich pochodzących właśnie ze Skandynawii, jest także książka pod tytułem “Obłęd”. Napisało ją dwóch muzyków, tworzących literacko pod pseudonimem Erik Axl Sund.
“Obłęd” autorstwa Jerker Eriksson i Hakan Axlander Sunquist to nie tyle co klasyczny kryminał, a raczej powieść łącząca kryminał, thriller oraz powieść psychologiczną. “Obłęd” to pierwsza część trylogii, która rozpoczyna się od anonimowego telefonu do sztokholmskich policjantów z informacją, że znalezione zostały czyjeś zwłoki. Policja na miejscu odkrywa, że ciało należy do młodego chłopca, który najprawdopodobniej przed śmiercią został ciężko pobity. Specjalistyczne badania, którym zostało poddane ciało chłopca wykazały, że przed śmiercią dodatkowo został odurzony silnymi środkami, a co najbardziej zaskakujące, jego ciało zostało zmumifikowane. Tę dziwną sprawę prowadzi komisarz Jeanette Kihlberg, która niedawno awansowana na stanowisko komisarza i w związku z tym chce się wykazać. Dodatkowo musi potwierdzić to, że kobieta na takim stanowisko jest równie dobra co mężczyzna, tym samym udowadniając, że jej awans był zasłużony. Samo prowadzenie sprawy nie idzie najlepiej, bo niestety o ofierze niewiele wiadomo, a do tego nikt nie zgłasza jej zaginięcia. Do tego wszystkiego życie osobiste policjantki również nie układa się najlepiej, odciskając się na jakości pracy. Jak na złość szybko okaże się, że sprawa jeszcze bardziej się skomplikuje, gdyż zostaną odkryte zwłoki kolejnych chłopców, którzy zostali drastycznie okaleczeni.
Powieść “Obłęd” jest książką wyróżniającą się na tle innych z tego gatunku. Największy kunszt autorów widać w niezwykle dopracowanej psychologicznie charakterystyce bohaterów książki. Największy nacisk został tu właśnie położony na psychologiczny aspekt poruszanego w powieści problemu, a nie jego społeczny wymiar. Zdecydowanie książka pod tytułem “Obłęd”, jak i dalsze dwie jej części, dostarczą czytelnikowi sporej dozy rozrywki, połączonej z uczuciem grozy i zaskoczeniem, jakie wywołają nagłe zwroty akcji.