Menu

TEST

Archiwa

„Nowy wspaniały świat” – Aldous Huxley

Jak będzie wyglądał świat za dziesiątki czy setki lat? Nikt nie potrafi tego przewidzieć, ale wielu pisarzy ma swoje koncepcje i wizje, jak to może być. Jedną z najbardziej popularnych w literaturze jest „Nowy wspaniały świat” stworzony i napisany przez Aldousa Huxley`a.

„Nowy wspaniały świat” to powieść antyutopijna, która przedstawia świat, jaki być może będzie w 2541 roku. Na samym początku książki autor wprowadza czytelnika do Ośrodka Rozrodu i Warunkowania, który znajduje się w Londynie Centralnym. Odbywa się wtedy pokaz dla studentów, którzy poznają świat przyszłości kreowany przez hasła wspólności, identyczności, stabilności. Niestety świat przyszłości pozbawiony jest cech indywidualnych oraz wszelkich odstępstw od normy. Jest to świat, gdzie ludzie są tworzeni w laboratoriach, a później stanowią element wielkiego systemu kastowego. Każda grupa społeczna ma wtedy przypisane zadanie i nie ma możliwości wybicia się i przejścia do wyższej kasty. Ten świat pozbawiony jest samodzielności oraz indywidualnego myślenia, a żeby ten stan był osiągnięty w 100% powszechnie są rozdawane narkotyki znane jako soma, po którym każdy jest szczęśliwy.

Książka ta, to zdecydowanie lektura godna polecenia. Nie należy ona do najprostszych, ale warto po nią sięgnąć, aby przy okazji snucia fantastycznych wizji o przyszłości, zastanowić się nad tym co tu i teraz oraz nad tym dokąd to wszystko zmierza. Książka ta, to światowy bestseller, który choć wydany wiele lat temu nadal jest aktualną pozycją, doskonale ukazującą problemy współczesności.

Copyright (c) 2012.