Menu

TEST

Archiwa

„Niewidzialny” – Mari Jungstedt

W literaturze kryminalnej silną pozycję zajmują szwedzcy autorzy, którzy wydaje się, że już zdominowali ten gatunek. Do ich grona zalicza się także Mari Jungstedt, która książką pod tytułem „Niewidzialny” zapoczątkowała całą serię książek z detektywem Andersem Knutasem w roli głównej.

„Niewidzialny” to pierwsza z siedmiu powieści kryminalnych, w których głównym bohaterem jest detektyw Anders Knutas. Akcja książki rozgrywa się na wyspie Gotlandii, gdzie na plaży znaleziono ciało zamordowanej kobiety i jej psa. Pierwszym podejrzanym staje się jej mąż, z którym ją wcześniej widziano jak się kłóci. Według policji to on zabił żonę, więc został aresztowany, a sprawę uznano za rozwiązaną. Niestety wszystko się skomplikowało, gdy ofiarą pada kolejna kobieta. Wtedy to sprawę przejmuje Knutas, który dochodzi do wniosku, że nie będzie łatwo schwytać najprawdopodobniej seryjnego mordercy, stojącego za tymi zbrodniami. W śledztwie bierze udział również dziennikarz Johan Berg, który dzięki swoim informatorom jest stale na bieżąco ze śledztwem i nieco miesza w zamiarach policji.

Książka jest ciekawa, aczkolwiek fabuła dość tendencyjna. Brakuje tu kunsztu Stiega Larsona w budowaniu wciągającej fabuły. Jest to książką, która zadowoli czytelników kryminałów, ale nie sprawi, że będą ją czytać z zapartym tchem. W książce rażą także literówki, a nawet brak wyrazów w tekście, co jest naganne.

Copyright (c) 2012.