Menu

TEST

Archiwa

„Niedobra miłość” – Zofia Nałkowska

Twórczość Zofii Nałkowskiej jest nieśmiertelna, o czym świadczy jej aktualność. Dzisiaj również opisane przez pisarkę mechanizmy w zachowaniu mają miejsce i są powielane przez następne pokolenia. Dlatego też warto przyjrzeć się tej psychologicznej analizie, którą Nałkowska prowadzi w swojej twórczości.

„Niedobra miłość” to powieść opowiadająca o miłości i zdradzie. Fabuła książki jest umiejscowiona w niewielkim miasteczku gdzieś na kresach wschodnich, a wydarzenia mają miejsce zaraz po zakończeniu I wojny światowej. Sporym wydarzeniem jest tu przyjazd małżeństwa Blizborów, które tworzą główni bohaterowie książki: Agnieszka i Paweł. Mieszkańcy miasteczka chętnie interesują się życiem pary, tym bardziej że Agnieszka jest córką znanego dyplomaty. Jest ona piękną kobietą, niezwykle radosną i uroczą, natomiast jej mąż to właściwie wielkie jej przeciwieństwo. Paweł jest małomówny i jakby stale z czegoś niezadowolony, przez co aż trudno uwierzyć, że taka kobieta mogła wybrać takiego mężczyznę. Pojawienie się takiej „światowej” i obytej pary sprawia, że sfery wyższe z miasteczka przekonują się, że prowincja to nie koniec świata i tu również można żyć ciekawie, biorąc udział w spotkaniach towarzyskich, czy dobrze się bawiąc podczas uprawiania sportu. Podczas tych spotkać rodzi się przyjaźń między Agnieszką a Renatą Słuczańską, żoną starszego od niej wdowca. Sprawia ona wrażenie kobiety z zasadami, której opinia jest praktycznie nienaganna, ale już niedługo ma się okazać, że to właśnie ona będzie kochanką męża Agnieszki.

„Niedobra miłość” to niezwykle aktualna powieść, która w sposób bardzo dokładny przedstawia relacje damsko-męskie. To analiza zachowań, ale również analiza ówczesnej sytuacji gospodarczej i politycznej kraju po I wojnie światowej. Warto sięgać po literaturę Nałkowskiej, ponieważ ona najlepiej potrafi przedstawić życiowe problemy, pokazać co ich jest podłożem oraz ukazać konsekwencje dokonanych wyborów.

Copyright (c) 2012.