Menu

TEST

Archiwa

„Naszyjnik królowej” – Aleksander Dumas

Klasyka literatury to również powieści historyczne, które potrafią trzymać w napięciu tak jak te dzisiejsze znane z kryminałów. Zdecydowanie książka Aleksandra Dumasa pod tytułem „Naszyjnik królowej” posiada doskonałą fabułę opartą na intrydze, która była prawdziwą historią, choć do końca nie wyjaśnioną.

Aleksander Dumas stworzył iście królewską intrygę, która spodoba się nawet najbardziej wymagającym czytelnikom. Akcja książki toczy się we Francji, tuż przed wybuchem rewolucji francuskiej. Krajem rządzi Ludwik XVI oraz jego żona, Maria Antonina. Książka ta w fabule wykorzystuje prawdziwe fakty historyczne, ponieważ w tamtym czasie, faktycznie wybuchł skandal związany z naszyjnikiem królowej. Otóż początek całego zamieszania bierze się z nieszczęśliwego małżeństwa, które wiedze para królewska. W Marii Antoninie zakochuje się aż trzech mężczyzn, którym zdarza się nawet prowadzić o nią pojedynki. Fakt ten próbuje wykorzystać do zdobycia korzyści oraz zemszczenia się na parze królewskiej Joannie de Valois. Dostrzega ona w tłumie Oliwię, dziewczynę niezwykle podobną do królowej. Za pieniądze wciąga ją w intrygę, która rozgrywać się będzie na oczach całego francuskiego dworu. W jej efekcie udało się doprowadzić do tego, że obalenie Ludwika XVI stało się już kwestią czasu, gdyż część Francuzów uwierzyła w to, że królowa zdolna jest do zakupu drogiego naszyjnika wartego tyle co wielka flota, podczas gdy lud głoduje.

„Naszyjnik królowej” jest niezwykle udaną powieścią historyczną. Dzięki kunsztowi Dumasa można podczas lektury obcować z doskonałą literaturą, a przy tym brać udział w jednej z największych afer w dworskim świecie. Przy tym opisy bohaterów oraz ich profile psychologiczne są doskonale opracowane, więc z lektury płynie sama przyjemność.

Copyright (c) 2012.