Menu

TEST

Archiwa

Nagroda Poetycka im. Wisławy Szymborskiej

W tym roku zostali wybrani pierwsi laureaci nagrody ustanowionej przez Fundację Wisławy Szymborskiej. Towarzysząca temu wydarzeniu gala była ważnym wydarzeniem kulturalnym, któremu patronował nawet prezydent  RP Bronisław Komorowski.

Nagrodę tę wręczano w tym roku po raz pierwszy. Zgodnie z ideą nagrody, będzie ona przyznawana co roku za książkę poetycką, która zostanie wydana w języku polskim i która będzie wydana w roku poprzedzającym przyznanie nagrody. Do nagrody mogą zostać nominowani także poeci zagraniczni, ale pod warunkiem, że ich książka zostanie przetłumaczona na język polski. Zgłoszenia książek i ich autorów mogą dokonać tylko osoby związane z działalnością w instytucjach kultury, media o literackim charakterze, jak również członkowie kapituły i inne osoby związane z kulturą.

W tym roku nagrodą została przyznana ex aequo Krystynie Dąbrowskiej i Łukaszowi Jaroszowi. Nominowane zostały tomiki poezji „Białe krzesła” Dąbrowskiej oraz „Pełna krew” Jarosza. Zwycięzcy otrzymali statuetki pamiątkowe oraz nagrodę pieniężną, którą muszą się podzielić z racji otrzymania nagrody ex aequo. Konkurencja była bardzo duża, a jury wymagające, gdyż tworzyło je grono międzynarodowe. W jego skład weszli znawcy literatury, tłumacze, poeci, krytycy literaccy. Po przyznaniu nagród pozostaje oczekiwać przyszłorocznej edycji konkursu, w której weźmie udział poezja wydana w 2013 roku.

Copyright (c) 2012.