Menu

TEST

Archiwa

Nagroda Nike 2013 dla Joanny Bator za „Ciemno, prawie noc”

Nagroda Nike została już przyznana. Uroczyste wręczenie nagrody miało miejsce 6 października w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Laureatką tegorocznej Nike jest Joanna Bator. Została ona wyróżniona za książkę „Ciemno, prawie noc”, która łączy w sobie wiele różnych gatunków literackich, począwszy od thrillera, kryminału, powieści itd. Najważniejsze tu jest jednak to, że autorka pokazuje prawdę o nas samych, o tym jacy jesteśmy i jak żyjemy w dzisiejszym świecie i jak ten świat wypełnia zło.

Decyzję o przyznaniu tej nagrody jury podejmuje zawsze w dniu jej wręczania. Nagroda Nike jest już wręczana od 17 lat i jest to nagroda dla autora najlepszej książki roku. Oprócz wielkiego wyróżnienia, autor otrzymuje nagrodę pieniężną, która wynosi aż 100 tysięcy złotych. W tym roku do nagrody były nominowane również książki:

  • „Patrz na mnie, Klaro!”, Kaja Malanowska – powieść,
  • „Noc żywych Żydów”, Igor Ostachowicz – powieść,
  • „Morfina”, Szczepan Twardoch – powieść,
  • „Mokradełko”, Katarzyna Surmiak-Domańska – reportaż,
  • „Bach for my baby”, Justyna Bargielska – tom poetycki,
  • „Przygody na bezludnej wyspie”, Maciej Sieńczyk – komiks.

Najlepszą książkę roku wybierało jury, w którego składzie znaleźli się: Marek Beylin, Przemysław Czapliński, Jan Gondowicz, Mikołaj Grabowski, Inga Iwasiów, Ryszard Koziołek, Tadeusz Nyczek (przewodniczący), Maria Poprzęcka oraz Joanna Tokarska-Bakir.

Copyright (c) 2012.