Menu

TEST

Archiwa

„Morfina” – Szczepan Twardoch

Jest to książka nietypowa, gdyż trudno powiedzieć do jakiej kategorii go zakwalifikować. Z pewnością jest to powieść, którą warto przeczytać, ponieważ pozwala na nowo spojrzeć na przedwojenną i powojenną Warszawę.

„Morfina” Szczepana Twardocha, to książka o szukaniu tożsamości przez głównego bohatera. Jest nim Konstanty Willemann, pół Niemiec, pół Polak, szukający swojej przynależności, nagle zostaje członkiem konspiracyjnej organizacji. Ale to tylko jeden z etapów do ustalenia, a raczej znalezienia swojej tożsamości, gdyż na każdym kroku główny bohater próbuje sobie udowadniać, czy jest bardziej Polakiem, czy Niemcem, a przede wszystkim, czy na pewno jest mężczyzną. Stąd też ciągłe podboje, flirty, uwodzenie, aby przekonać samego siebie o tym, czy nadal posiada swoje męskie zdolności i aby czuć się mężczyzną. Jest to postać, której się nie darzy sympatią, ale jej zmagania samej ze sobą stają się na tyle pasjonujące, że trudno nie przeczytać tej książki.

Pozycja ta należy do jednych z bardziej wymagających. Jest przede wszystkim książką, która porusza wiele aspektów psychologicznych, ale przy tym to dobra powieść, ukazująca starą Warszawę. Z pewnością czytając ją będzie się miało wiele przyjemności z poznawania na nowo Warszawy, ale już tej przedwojennej. Polecamy to pozycję, ponieważ jest to ona prawdziwym wydarzeniem literackim.

Copyright (c) 2012.