Menu

TEST

Archiwa

„Milczenie” – Beate Teresa Hanika

Książka Beate Hanika, to książka poruszająca bardzo trudny temat, jakim jest wykorzystywanie seksualne w rodzinie. Niestety temat ten jest stale aktualny, a nawet coraz więcej pojawia się doniesień o tego typu wykorzystywaniu dzieci. Dlatego też książka ta powinna stać się lekturą obowiązkową dla dorosłych, ale i dla nastolatków.

„Milczenie” to książka opowiadająca historię Malwiny, trzynastolatki, która z pozoru pochodzi z normalnej rodziny. Ojciec dyrektor szkoły, matka rozchwiana emocjonalnie kobieta, babcia niedawno zmarła na raka i dziadek. To właśnie nim ma się zacząć opiekować dziewczyna, ale ta opieka to koszmar, o którym boi się komukolwiek powiedzieć. Jest to książka ukazująca w sposób bardzo dokładny problem molestowania seksualnego dzieci przez swoich opiekunów. Autorka przeprowadziła tu doskonałą analizę psychologiczną zachowań sprawcy i ofiary, pokazując jak dochodzi do podporządkowania ofiary i jej zastraszenia. Fabuła książki ujęta jest w formę pamiętnika, gdzie to główna bohaterka czyli Malwina, opowiada od tym, co ją spotkało. Jest to opowieść o tym, jak trudno przełamać uczucie wstydu i strachu, aby powiedzieć o tym co się dzieje we własnym domu.

Książka Beate Hanika to  pozycja ważna i zwracająca uwagę na bardzo delikatny problem, o którym nadal niewiele się mówi. Tego typu literatura jest potrzeba i dobrze, że powstaje, ponieważ dzięki niej o wiele łatwiej jest uświadomić ludziom to, że do takiego wykorzystywania może dochodzić w najbliższym otoczeniu. Książka ta to ważna pozycja, po którą warto sięgnąć, nawet pomimo momentami drastycznych i odpychających opisów.

Copyright (c) 2012.