Menu

TEST

Archiwa

„Masakra na wyspie Utoya” – Adrian Pracoń

Norwegia w 2011 przeżyła wielką tragedię, która wstrząsnęła całym światem, a przede wszystkim Europą. Był to zamach w Oslo oraz atak na młodzież, przebywającą na wyspie Utoya na obozie.

Książka „Masakra na wyspie Utoya”, to relacja świadka wydarzeń, jakie rozegrały się na wyspie w lipcu 2011. Jest to relacja osoby ocalałej z masakry, relacja, która jak na razie jest jedynym wydanym wspomnieniem tamtego dnia. Jako jedna z nielicznych osób autor książki – Adrian Pracoń przeżył, choć niewiele brakowało, by stracił życie. Książka jest pisana w formie reportażu, choć nie brakuje tu osobistych spostrzeżeń oraz przemyśleń autora. Jest to emocjonalna relacja, ale nie na tyle, aby uczucia zaburzyły rzeczowość relacji. Dzięki temu, że autor w sposób rzeczowy podchodzi do wydarzeń, relacjonuje je dokładnie, można uznać, że są one wspólne dla większości osób, które ocalały. Dlatego też książka ta stanowi wartość dokumentalną.

„Masakra na wyspie Utoya” to książka relacjonująca tragiczne w skutkach wydarzenia. To dokument, który pokazuje jak napastnik dopuścił się brutalnego czynu. Jest to ważna pozycja, po którą warto sięgnąć, aby dowiedzieć się jak przebiegał zamach na wyspie Utoya.

Copyright (c) 2012.