Menu

TEST

Archiwa

“Maria Konopnicka. Rozwydrzona bezbożnica” – Iwona Kienzler

Postać Marii Konopnickiej budzi wiele kontrowersji, a to wszystko za sprawą jej burzliwego życia osobistego. Stała się ikoną Matki Polki oraz kobiety wykraczającej poza czasy, w których żyła. Okazuje się, że jej życie osobiste było o wiele bardziej kontrowersyjne niż nam się wydaje, a można nieco się o tym dowiedzieć czytając książkę Iwony Kienzler pod tytułem “Maria Konopnicka. Rozwydrzona bezbożnica”.

Maria Konopnicka jako jedna z nielicznych kobiet ówczesnej epoki szybko stała się niezależna. Po początkowym okresie małżeństwa Konopnicka postanawia się uniezależnić, co też związane było z zyskaniem uznania w świecie literackim. Był to bodziec, który sprawił, że pisarka opuściła męża, z którym też przestało jej się układać. W ówczesnej epoce bycie samotną matką, a do tego kobietą pracującą, która sama utrzymuje rodzinę, a do tego jest pisarką, czyli osobą, która weszła w świat zdominowany przez mężczyzn, było naprawdę nieprawdopodobne jak na tamten czas. Działalność Konopnickiej początkowo zyskała poparcie konserwatywnych środowisk choć kilkoma publikacjami naraziła się na odrzucenie. W książce “Maria Konopnicka. Rozwydrzona bezbożnica”  Konopnicka jest zatem przedstawiona od strony jej życiowych decyzji. Książka stanowi rzeczową biografię, w której autorka nie spekuluje nad bliską przyjaźnią poetki z malarką Dubielanką, a przedstawia te fakty, które są pewne.

Książka Iwony Kienzlerto pozycja godna uwagi, gdyż autorka podeszła do biografii Konopnickiej w bardzo rzeczowy sposób. Przedstawia fakty, którymi później różni ludzie manipulowali, tym samym kreując złą opinię o pisarce.Sama pisarka jest tu kobietą, która potrafiła stworzyć mity na swój temat, które z czasem zostały uznane za prawdę. Pozycja ta jest naprawdę godna przeczytania.

Copyright (c) 2012.