Menu

TEST

Archiwa

„Kobiety Kaddafiego” – Annick Cojean

Prawdziwe życie nie zawsze jest usłane różami, tym bardziej jeśli wiedzie się je w krajach, gdzie praktycznie nie istnieją prawa kobiet. Zapisem takiego losu jest hostoria Sorai, jednej z tytułowych „Kobiet Kaddafiego”. Książkę tę napisała Annick Cojeasn, której udało się dotrzeć także do relacji innych kobiet, które padły ofiarami przywódcy Libii.

Autorka książki skupiła się na przedstawieniu sytuacji kobiet w Libii, skupiając się na losach jednej z kobiet należących do haremu Kaddafiego. Soraya jako 15-letnia dziewczyna zostala wybrana przez samego Kaddafiego do jego haremu. Miało to miejsce podczas uroczystości szkolnej, kiedy to despotyczny przywódca Libii odbywał jedną z wielu szkolnych wizytacji. Po kilku dniach życie Sorai zmieniło się w piekło. Trafiła do podziemi pałacu Kaddafiego, gdzie była przetrzymywana i maltretowana, stając się nałożnicą. Niestety podobny los spotkał tysiące dziewcząt z całej Libii. Dopiero ta książka ukazała światu prawdziwe oblicze Kaddafiego, który okazał się być chorym psychicznie człowiekiem, z zaburzeniami seksualnymi, który na swoje bestialstwo posiadał przyzwolenie narodu.

Książka ta jest wstrząsającym świadectwem tego, jak wyglądało życie w kraju, rządzonym przez Kaddafiego. Lektura tej książki z pewnością wzbudzi w czytelniku wiele silnych emocji, a samą książkę będzie się długo pamiętało z uwagi na zawarte w niej drastyczne relacje kobiet, które trafiły do wojskowej szkoły Kaddafiego. Jest to książka, którą dobrze jest przeczytać, aby pamiętać o tym, że prawa człowieka powinny być przestrzegane i szanowane w każdym miejscu na świecie.

Copyright (c) 2012.