Menu

TEST

Archiwa

„Hrabina. Tragiczna historia Elżbiety Batory” – Rebecca Johns

Historia obfituje w postaci, które zadziwiają pod wieloma względami. O niektórych z nich do dnia dzisiejszego krążą liczne legendy, pełne grozy i tajemnic. Wśród takich postaci owianych tajemnicą jest Elżbieta Batory. Do dziś nie ma jednoznacznej odpowiedzi czy jej biografia to wynik strasznych przeżyć z dzieciństwa, czy to też wymysł, stworzony na potrzeby walki o polityczne wpływy.

Książka pod tytułem „Hrabina. Tragiczna historia Elżbiety Batory”, której autorką jest Rebecca Johnson, w sposób zgodny z faktami historycznymi przedstawia biografię węgierskiej hrabianki. Postać ta może być dla nas bliższa ze względu na to, że była siostrzenicą króla polskiego Stefana Batorego. Niestety do historii przeszła jako krwawa hrabianka, torturująca i mordująca młode kobiety, aby za sprawą ich krwi, ona mogła być wiecznie młoda. Narracja w książce jest prowadzona z punktu widzenia Elżbiety, która zwraca się do swojego syna i opowiada swoje losy, począwszy od tego jak w bardzo młodym wieku została wydana za mąż, o swoim nieszczęśliwym małżeństwie oraz o nic nie zmieniającym w tej sytuacji macierzyństwie. Opowiada również jak doszło do tego, że stała się okrutna i torturowała swoich podwładnych. Mówi również i o tym, dlaczego uważa, że starała się tymi czynami dobrze zarządzać majątkiem i osiągnąć należyty posłuch wśród swojej służby i poddanych.

Książka o Elżbiecie Batory jest napisana w sposób niezwykle sugestywny, choć początek wcale nie wskazuje na to, do jakich czynów dopuściła się bohaterka. Pewne przesłanki jej skłonności zaczynają budzić pewne podejrzenia u czytelnika, który w późniejszym etapie czytania nie może uwierzyć, do czego można być zdolnym. Książka zdecydowanie jest godna polecenia z uwagi na starannie zgromadzone fakty historyczne oraz walory literackie, uwidaczniające złożoność psychologiczną bohaterki.

Copyright (c) 2012.