Menu

TEST

Archiwa

„Honor” – Elif Shafak

Orient fascynuje od wieków, ale nie zawsze wiemy, czym tak naprawdę on jest i co kryje w sobie kultura Bliskiego Wschodu i kultura arabska. Choć dokładnie nie orientujemy się w tradycjach i regułach rządzących życiem na Bliskim Wschodzie, to jednak większość zdaje sobie sprawę z tego, jak trudne jest tam życie kobiety i jak wielkie w nim znaczenie ma honor. Właśnie o tym jest najnowsza książka Elif Shafak.

„Honor” to książka, opowiadająca o losach turecko-kurdyjskiej rodziny, która emigrowała do Londynu z powodu historii, mającej miejsce przed latami. Książka porusza bardzo istotny problem kulturowy, który z jednej strony jest reliktem tradycji, a z drugiej nadal kultywowanym elementem codzienności. Jest nim zabójstwo honorowe. Jest ono karą za zdradę i za utratę dziewictwa przed zamążpójściem. Oczywiście dotyczy tylko kobiet i to one na swoich barkach dźwigają odpowiedzialność za siebie i patriarchalną kulturę. „Honor” opowiada również o tym, w jaki sposób wychowywani są w tej kulturze mężczyźni i jakie wartości są im wpajane od dziecka.

Autorka w swojej książce oprócz zagadnienia zabójstw honorowych, doskonale ukazała trudności z jakimi borykają się emigranci. Niejednokrotnie akceptują oni zachodnią kulturę i jej wartości, ale z drugiej wpojona im tradycja, nie daje o sobie zapomnieć. Może być ona uśpiona, ale gdy coś się wydarzy, wtedy jest najważniejsza i determinuje działania, których oczekuje otoczenie. Książka ta jest doskonałym studium kultury, która nas fascynuje i którą nie zawsze jesteśmy w stanie pojąć, dlatego warto o niej dowiedzieć się więcej z książek Elif Shafak.

Copyright (c) 2012.