Menu

TEST

Archiwa

“Grand” – Janusz Leon Wiśniewski

Miłośnicy literatury Janusza Leona Wiśniewskiego zapewne będą równie zadowoleni z lektury “Granda”, tak jak i z innych książek. W tej pozycji bardzo dokładnie obserwuje swoich bohaterów, wkraczając w ich prywatne sprawy za pomocą hotelowych pokoi, tytułowego Grand Hotel.

Akcja książki rozgrywa się w Sopocie, a bohaterowie książki to goście znanego i popularnego Grand Hotelu. Pokoje w nim wynajmują różni ludzie, dzięki czemu każdy rozdział książki jest poświęcony komuś innego, co dodatkowo zachęca do czytania dalej. Wszystkich bohaterów łączy miłość, która przybiera różne oblicza. Jest trochę o tej szczęśliwej i nieszczęśliwej, o rozterkach i o pragnieniach. W każdym z hotelowych pokoi dzieje się sporo, a o tym wszystkim wie narrator, mogący gości hotelowych podglądać kiedy chce i gdzie chce. Tak też można się wybrać wraz z nimi na wędrówkę po Sopocie, który jest nieco mało dokładnie opisany, ale osoby znające to miasto od razu zorientują się, gdzie aktualnie goszczą. W całym tym pisaniu o uczuciach nie brakuje również elementów historii Polski. Autor doskonale łączy ze sobą te wątki, poprzez bardzo umiejętne uwikłanie jeśli nie samych bohaterów w historię, to ich przodków.

Książka “Grand” to świetnie napisana literatura obyczajowa. Jak mało kto Janusz Wiśniewski umie oddać skomplikowane relacje międzyludzkie, wśród których czynnikiem wprowadzającym największe zamieszanie jest właśnie miłość. Książka Wiśniewskiego nie zagwarantuje prostej rozrywki, gdyż wymaga nieco zastanowienia nad losami jej bohaterów i uporządkowania sobie ich historii. Z pewnością spodoba się każdemu, kto od literatury oczekuje zaangażowania czytelnika i chociaż niewielkiego uwikłania go w historie te poruszane w książce.

Copyright (c) 2012.