Menu

TEST

Archiwa

“Dziewczyny z powstania” – Anna Herbich

Powstanie warszawskie to wyjątkowy okres w polskiej historii. To też symbol tego, jak potrafimy się jednoczyć i walczyć z wrogiem, który chce odebrać to co najważniejsze – ojczyznę. Jak dotąd spojrzenie na tamten czas i tamte wydarzenia były przestawiane z pozycji mężczyzny żołnierza, który walczył o wolność. W książce “Dziewczyny z powstania” Warszawę i to co się w niej działo latem 1944 roku możemy poznać z perspektywy kobiet, które także walczyły.

“Dziewczyny z powstania” to książka wyjątkowa, mówiąca o powstaniu warszawskim widzianym przez kobiety. To też książka o tym jak postrzegały one wojnę, Warszawę, siebie w tak trudnym czasie. Przede wszystkim jest to książka o życiu codziennym, o prostych codziennych czynnościach, o tym, w jakim momencie powstanie wybuchło i jak wpłynęło na ich życie. Relacje bohaterek powstania warszawskiego są niezwykle wzruszające. W książce zostały przedstawione losy jedenastu dziewczyn, które wraz z wybuchem powstania miały od 8 do 23 lat. To były dziewczynki i młode kobiety, którym przyszło żyć w tak trudnym czasie, dlatego tym bardziej należy się im szacunek i hołd za ich odwagę, utracone marzenia, czy przelaną krew.

Książka Anny Herbich jest książką niezwykle wzruszającą, która pokazuje powstanie warszawskie oczami walczących w nim kobiet. Są w niej także relacje z życia codziennego, ukazujące jak ciężko było żyć w mieście, będącym areną walki.

Copyright (c) 2012.