Menu

TEST

Archiwa

„Demon ruchu” – Stefan Grabiński

Opowieści pełne grozy to domena literatury Grabińskiego. Jest to najlepszy polski pisarz, potrafiący w tak realny i przeszywający sposób budować napięcie i grozę. Szczególnie dobrze to widać w zbiorze opowiadań pod tytułem „Demon ruchu”.

Ten zbiór opowiadań jest połączeniem fantastyki i horroru, co w efekcie daje niezwykłe wrażenia czytelnicze. Poza tym jego opowiadania były prekursorskimi w naszej literaturze właśnie pod względem wprowadzenia motywów okultystycznych, zagadnień z zakresu parapsychologii czy nawet demonologii. Charakterystyczne jest także wprowadzenie do opowiadań  kolei i pociągów, dzięki którym opowiadania są spięte wspólny motywem, pozwalającym zamknąć je w spójny cykl. Liczy on sobie 25 opowiadań, które zawierają wiele szczegółowych opisów. Sam język opowiadań także jest ciekawym zjawiskiem literackim, przenoszącym czytelnika w czasy, kiedy zostały one napisane.

„Demon ruchu” to pozycja obowiązkowa dla tych czytelników, którzy zaczytują się w twórczości E.A. Poe, Lovecrafta czy Blackwooda. Z pewnością także fani literatury grozy i horroru nie będą rozczarowani, ponieważ twórczość Grabińskiego dostarczy wielu wrażeń.

Copyright (c) 2012.