Menu

TEST

Archiwa

„Czarne” – Anna Kańtoch

Wspominanie dawnych lat młodości mogą być niezwykle pasjonujące, tak jak w przypadku książki Anny Kańtoch pod tytułem „Czarne”. Jest to właśnie taka opowieść, która swoją fabułą sięga do wspomnień z czasów przed I wojną światową.

Powieść „Czarne” została tak skonstruowana, że przeplata się tutaj życie teraźniejsze głównej bohaterki, które toczy się w 1935 roku, wraz z wydarzeniami, które w większości przypadków miały miejsce w Czarne – letniej rezydencją rodziny głównej bohaterki. Właśnie tutaj jeździła ona wraz z braćmi na letnie wakacje, gdzie nie było ani jednego nieznanego im tu miejsca. Główną bohaterkę, opowiadającą m.in. o swoim dzieciństwie, poznajemy podczas jej pobytu w szpitalu dla nerwowo chorych. Jest ona młodą kobietą, która mając 35 lat nadal czuje się jak dziecko. Zaciera jej się również granica między tym co teraz, a tym co było wcześniej. Tylko ona potrafi przenosić się do wspomnień z dzieciństwa w taki sposób, jakby uczestniczyła w tych wydarzeniach na nowo. Dzięki licznym zabiegom retrospekcyjnym czytelnik musi być czujny, aby nie stracić wątku, ani nie zatracić się pomiędzy przeszłością a teraźniejszością.

Powieść „Czarne” Anny Kańtoch, to książka która oprócz ciekawego pomysłu jest napisana doskonałym literackim językiem. Autorka posługuje się nim perfekcyjnie, wplatając wiele opisów, dzięki któremu niemal czuje się atmosferę miejsca, gdzie toczy się większość wydarzeń.

Copyright (c) 2012.