Menu

TEST

Archiwa

„Chamowo” – Miron Białoszewski

Książka ta to świetna proza, którą warto przeczytać, aby zobaczyć jak wiele nas otacza i jak wiele dzieje się tuż obok. „Chamowo” to proza, która bardzo długo czekała na wydanie. Jej autor- Miron Białoszewski, pokazał znowu swoje świetne pisarskie oblicze, dzięki któremu tak dobrze czyta się tą książkę.

„Chamowo” Białoszewski pisał przez rok, a było to od czerwca 1975 do maja 1976 roku. Książką jest o tym, jak Białoszewski zmienia swoje miejsce zamieszkania, czyli ze Śródmieścia przeprowadza się na tytułowe Chamowo- tak potocznie nazywano osiedle z wielkiej płyty na prawym brzegu Wisły tuż nieopodal Saskiej Kępy. Książka ta jest odkrywaniem nowej dla autora okolicy, a jeśli odkrywanie to musi być bogata akcja, rozbudowane opisy. Tak też jest, bo przecież wszystko dopiero się na ul. Lizbońskiej rodzi. Białoszewski uwiecznił w „Chamowie” czas rodzenia się społeczności mrówkowca, ale oprócz tego jest w ciągłym ruchu, przez co ciągle się coś dzieje. Czerpie równie wiele z języka mówionego, dzięki któremu można odkrywać świat na nowo. Autor również wiele rzeczy nazywa na nowo, bo dla niego jakby codziennie świat rodził się na nowo.

Każdy, kto lubi mieć do czynienia z literaturą najwyższych lotów powinien przeczytać „Chamowo” Mirona Białoszewskiego. Z pewnością lektura tej książki będzie nowym doświadczeniem, które sprawi, że spojrzymy na otaczającą nas rzeczywistość tak, jak postrzegał ją Białoszewski i może tak jak on, zachwycimy się tym dzianiem się i rodzeniem się wszystkiego na nowo.

Copyright (c) 2012.