Menu

TEST

Archiwa

„Cesarz” – Ryszard Kapuściński

Jest to pozycja, którą musi przeczytać każdy, kto chce mieć wyobrażenie o literaturze. To w dziedzinie reportażu książka obowiązkowa, do której w zasadzie dobrze wrócić, chociażby ze względu na sposób ujęcia tematu i język, którym się posługuje autor.

„Cesarz” należy do literatury faktu. Jest to reportaż przedstawiający mechanizmy, które towarzyszą władzy dyktatorskiej. Książka jest o dyktaturze i upadku etiopskiego władcy – cesarzu Hajle Sellasje. Kapuściński doskonale przedstawił terror, którym posługiwał się cesarz do zdobycia poparcia społecznego. Na jego dworze zdobywali silną pozycję tylko ci, którzy byli wobec niego lojalni i podatni na korupcję. Umiejętność rządzenia, inteligencja i dbanie o dobro ogółu nigdy nie zostały docenione przez cesarza. W książce została także opisana sytuacja ekonomiczna Etopii oraz coraz bardziej pogarszające się warunki życia.

Książka ta jest lekturą obowiązkową dla każdego, kto lubi czytać reportaże. Lektura ta, to także czysta przyjemność intelektualna, ponieważ książki Kapuścińskiego należą do literatury światowej cenionej przez krytyków i znawców reportażu.

Copyright (c) 2012.