Menu

TEST

Archiwa

„Bostończycy” – Henry James

Powieść historyczna może okazać się prawdziwą skarbnicą wiedzy. Z pewnością taką będzie książka Henry`ego Jamesa, pisarza amerykańsko-brytyjskiego, który zasłynął z tworzenia literatury opisującej współczesne mu wydarzenia oraz przemiany społeczne.

“Bostończycy” to książka, która świetnie pokazuje przemiany, jakie zachodzą w Amerycena początku XX wieku. Jest to niezwykle trafna satyra ludzi, którzy nie dostrzegają postępu, a jeśli już, to wszelkimi sposobami, chcąc go uniemożliwić. Powieść opowiada o rodzącym się w Ameryce ruchu sufrażystek, którego celem jest zrównanie praw kobiet i mężczyzn, a przede wszystkim poprawienie sytuacji kobiety w społeczeństwie. Akcja książki rozgrywa się w Bostonie, gdzie mieszka Olive, daleka kuzynka Basila Ransoma. To właśnie ją postanowił odwiedzić Basil, młody, a przy tym konserwatywny prawnik z Missisipi. Podczas tych odwiedzin Olive zabiera go na spotaknie sufrażystek, które prowadzą w Bostonie dość głośną i prężną działalność. Na tym spotkaniu spotyka młodą kobietę Verenę Tarrant, dość wątpliwego pochodzenia. Wywiera ona na młodym prawniku tak silne wrażenie, że jest on oczarowany pomimo jej nowoczesnych poglądów. Verena dość szybko staje się obiektem zainteresowania jego kuzynki, która chce wykorzystać ją do własnych bliżej niesprecyzowanych celów. Pomiędzy nimi zaczyna się zaciekła rywalizacja, gdyż Basil chce młodą dziewczynę wyrwać z sideł sufrażystek i przekonać ją z powrotem do słuszności starego porządku.

Książka jest interesująca oraz potrafi wciągnąć. Zdecydowanie jest pozycją idealną dla czytelników, którzy lubią powieści z tłem historycznym. Książka Henry`ego Jamesa jest pozycją godną polecenia, po którą warto sięgnąć, aby poznać życie tytułowych Bostończyków u progu XX wieku.

Copyright (c) 2012.