Menu

Archiwa

„Zmartwychwstanie” – Lew Tołstoj

Krytykę społeczeństwa najczęściej wyraża literatura. Taką też z założenia jest książka należąca do klasyki światowej literatury – „Zmartwychwstanie” Lwa Tołstoja. Jest to dzieło programowe, które wyraża poglądy samego autora na temat nierówności społecznej oraz postępowania względem innych.

„Zmartwychwstanie” Tołstoja opowiada historię bogatego właściciela ziemskiego – Dymitra Iwanowicza Niechludowa.  Początkowo w powieści autor ukazał typowe życie człowieka o pozycji arystokraty w Rosji, które sprowadzało się do wydawania pieniędzy na mało potrzebne rzeczy i na utrzymanie kochanki, przy jednoczesnym zalecaniu się do panny, którą chciałby poślubić. Wszystko zmieni się w życiu Niechludowa od momentu, gdy zasiądzie w sądzie jako przysięgły i weźmie udział w procesie prostytutki oskarżonej o otrucie. Szybko okaże się, że oskarżona była jego kochanką, a sam arystokrata zacznie mieć dylematy moralne, dotyczące swojego życia i tego, jaki powinien wydać wyrok. Oprócz tego zaczyna zastanawiać się nad tym, jakie sam grzechy popełnił i biorąc udział w procesie, jego dusza zaczyna doświadczać oczyszczenia. Analizuje swoje postępki i zaczyna dostrzegać to, że on również uczynił innym wiele złego. Po wielkiej przemianie jaka w nim zaszła zaczyna czynić dobro, a rozpoczął od tego, że ożeni się z Katją, zezowatą i brzydką dziewczyną, przy czym na szeroką skalę zacznie pomagać innym.

W swojej powieści Lew Tołstoj doskonale przedstawia życie w ówczesnym mu rosyjskim społeczeństwie. W powieści świetnie widać, jak poplątane mogą być więzi pomiędzy ludźmi oraz w jakim mogą znaleźć się położeniu, gdy ograniczają ich wolność konwenanse, narzucone opinie i schematy postępowania. Powieść „Zmartwychwstanie” to świetna analiza zachowań społecznych oraz ukazanie ogromnej niesprawiedliwości względem rożnych grup społecznych. Pozycja ta koniecznie musi zostać przeczytana, gdyż zalicza się do kanonu klasycznej literatury.

 

Copyright (c) 2012.